PR web

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

PR Web je web určený pro publikování reklamních článků, často nepříliš valné kvality. Často připomíná magazín anebo blog bez specifického zaměření. Články zde jsou krátké a charakteristické použitím odkazů obsahující klíčová slova značně nepřirozeně.

Historie

Není přesně možné určit, kdy se u nás PR weby začali objevovat. Snaha o manipulace výsledků vyhledávačů je tu už poměrně dlouho. Ve velkém se o nich začalo mluvit s příchodem Pay Per Post systému PlaCla (rok 2009), kdy se dostali do popředí jako velice nekvalitní. Nutno podotknout, že samotný systém PlaCla je už od začátku neakceptuje. Ovšem zhruba v této době se začíná poměrně hodně mluvit o publikování reklamních článků jako forma manipulace s výsledky vyhledávání, což přineslo značný boom s těmito weby.

23.6.2012 je většina PR webů v Česku ručně penalizována Google. Předpokládá se označení webů algoritmem Penguin anebo Panda a následná ruční penalizace. Není zcela jisté, který algoritmus to byl. Osobně se přikláním k názoru, že Penguin za nekvalitní odkazy, protože šlo dosáhnout zrušení penalizace pomocí nasazení nofollow na všechny externí odkazy. V každém případě to více méně znamená konec PR webů tak jak je známé.

Fungování

Většina PR webů je postavená na CMS WordPress. Články může přidávat kdokoliv kdo se zaregistruje. Podmínky jsou více méně totožné minimální množství 150 slov a maximálně 3 zpětné odkazy. Někdy je vyžadována originalita textu, která je ověřována administrátorem, jindy stačí i duplicita. Takové články jsou pak publikovány okamžitě. Účelem je získat zpětné odkazy. Proto jsou také preferovány PR weby, které mají co možná nejvyšší ranky (Google Page Rank, Srank).

PR weby fungují většinou na sbírání velmi malého počtu návštěvníků z vyhledávačů, kteří pak klikají na reklamu anebo na principu prémiového členství. Pokud chcete umístit svůj reklamní článek na PR web musíte zaplatit jednorázový poplatek, nejčastěji přes SMS. Někdy je zpoplatněna jen registrace. Částky jsou často velice nízké v řádech desítek korun.

Budoucnost PR Webů

Princip fungování PR webů ve své podstatě není špatný. Problém byl vždy v kvalitě článků, které způsobila nízká investice. Snaha co možná nejvíce ušetřit. Dále to byl široký tématický záběr, který měl přilákat co možná nejvíce článků. Pokud se poučíme z těchto chyb a použijeme nejmodernější poznatky z on page SEO, dokážeme navrhnout poměrně funkční koncept, který by nemusel být zaměřený jen na vyhledávače. Budoucností jsou tak PR web 2.0 anebo Review site. Obojí je však postavena na zvýšené kvalitě článků, což je u nás asi největším problémem.

Další informace