Nofollow

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Nofollow je hodnota atributu rel HTML elementu a (hyperlinku), který má instruovat vyhledávače jak mají odkaz hodnotit. Tato hodnota se hlavně využívá k označení reklamního odkazu. Vyhledávače mu pak mohou přidělit jiný vliv než klasickému odkazu.

Historie

V roce 2005 byl velkým problémem komentářový spam, který sužoval blogsféru. V tomto roce zaměstnance Google Matt Cutts a bloger Jason Shellen navrhli řešení ve formě hodnoty nofollow atributu rel. Ta by nepřenášela žádnou hodnotu. Takovýto odkaz by byl naprosto zbytečný a vyhledávače jej ignorovaly.

V letech 2005 až 2007 je vytvořena specifikace nofollow a dokonce i patentována (W3C Patent Policy 20040205).

V roce 2005 Google veřejně deklaruje, že odkazy s nofollow nebudou přenášet žádný Google Page Rank. Přidávají se k němu i vyhledávače Yahoo! a Bing.

V roce 2009 Matt Cutts veřejně prohlásí, že GoogleBot už nadále neignoruje nofollow odkazy a algoritmus k nim nepřistupuje tak nekompromisně jako dříve. Je to reakce na rozmáhající se Black hat SEO techniku PageRank sculpting. Na PageRank sculpting se od té doby používá javascript, frame či Flash.

Použití nofollow

Odkaz s atributem rel a hodnotou nofollow.

<a href="http://www.example.com/" rel="nofollow">Link text</a>

Otázky k nofollow

Může mě odkaz s nofollow poškodit?

Google - Na tuto otázku odpovídal 9.9.2013 Matt Cutts ve svém pravidelném video postu<ref>Can nofollow links hurt my site's ranking?</ref>. Například pokud budujete odkazy za účelem získání návštěvnosti a SEO je vám ukradené. Matt Cutts odpověděl, že s největší pravděpodobností se to nestane. Je zde šance pouze na manuální penalizaci, kdy by se ukázalo, že opravdu spamujete.

Odkazy na zdroje

<references />