WordPress

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání
WordPress logo.png
Název: WordPress
Zaměření: Blog s možností rozšíření na cokoliv
Licence: GPLv2
Požadavky: PHP 5.2.4+, MySQL 5.0+
Založeno: 27. května 2003
Společnost: WordPress Foundation
Zakladatel: Michel Valdrighi, Matt Mullenweg, Mike Little
Majitel: ???
Sídlo: ??
URL WordPress.org

WordPress je free and open surce software (FOSS) CMS určený primárně pro blogování. Je napsán v PHP a využívá MySQL. Díky velkému množství rozšíření je však možné jej proměnit v diskuzní fórum, eshop anebo sociální síť. Jedná se o nejoblíbenější CMS v současnosti. V roce 2013 jej používala téměř jedna pětina z deseti milionů nejznámějších stránek. Celkový počet instalací v roce 2013 přesáhl 60 milionů.

Historie

Předchůdcem WordPress byl systém b2 také známí jako cafelog. Vytvořili jej Matt Mullenweg a Mike Little v roce 2003. Přejmenovat jej na WordPress navrhla přítelkyně Matta Mullenwega Christine Selleck Tremoulet.

Šabloby (Themes)

WordPress se vyznačuje největším množstvím šablon ze všech CMS na světě. Převážná většina z nich je zdarma. Přitom se jedná o velice kvalitní a profesionálně udělané kousky. Tvůrci za ně přitom od různých společností můžou inkasovat poměrně hezkou částku peněz formou zabudované reklamy - zpětný odkaz v patičce. Takovéto šablony (sponzored themes) se pak nahrávají do různých databází šablon, odkud si je stahují uživatelé WordPress. S příchodem algoritmu Penguin ovšem takovýto druh linkbuildingu ztratil na legitimitě a spousta firem se jich začala bát.

Trh s placenými WordPress šablonami je také dobrým výdělkmem pro talentované grafiky a kódery. Pákistánsky freelancer Muhammad Haris v roce 2013 na šabloně Avada vydělal přes 1 milion dolarů. Prodalo se jich přes 30 tisíc licencí po 45 dolarech kus.

Pluginy

Díky rozšířením se dá instalace WordPress proměnit prakticky v cokoliv. Na oficiálních stránkách je evidováno přes 26 tisíc pluginů.

Widgety

Widgety jsou malé moduly, které rozšiřují vzhled WordPressu. Díky principu drag-and-drop se s nimi velice dobře pracuje. Umísťují se do míst zvaných sidebars (lišty).

Multiblogy

Do verze 3.0 fungoval WordPress jen jako samostatný blogovací systém. Pokud jste chtěli více blogů v různých adresářích anebo subdoménách bylo nutné každý nainstalovat zvlášť. Existoval alternativa zvaná WordPress MU (Multi-User), ta přidala k základní instalaci osm nových tabulek do databáze na každý blog. Pomocí ní bylo možné mít teoreticky neomezené množství blogů. Od verze 3.0 byla do základní instalace WordPress MU integrována.