Blog

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Blog (zastarale také weblog) je web publikující informace na internetu ve formě příspěvků (anglicky post). Ve valné většině případů jsou uspořádány chronologicky v opačném pořadí (od nejnovějších po nejstarší). Až do roku 2009 bylo pro definici blogu typické, že jej vytváří jeden člověk anebo menší skupina lidí, jejichž příspěvky se týkali jednoho tématu. V současné době se rozlišuje mezi blogem, který vytváří jeden člověk (SAB – single author blog) a více lidí (MAB – multi-author blog). Pro blogy, které píší více lidí je dnes už charakteristické profesionální provedení včetně práce editora. Připomínají tak spíše magazíny s osobnějším přístupem (bloger/redakce přímo komunikuje se čtenáři prostřednictvím diskuzí).

Historie

Pojem weblog použil a prosadil Jorn Barger 17. prosince 1997. Kratší pojem blog vznikl z hlášky we blog, kterou použil Peter Merholz v sidebaru svého webu Peterme.com v roce 1999. Nedlouho poté použili Evan Williams a Pyra Labs slovo blog jako podstatné jméno i sloveso a pojem blogger v souvyslosti s produkty Pyra Labs' Blogger. Což vedlo k všeobecnému rozšíření těchto slov.

Než se bloggování stalo populární, tak se komunita dělila o své myšlenky různou formou. Oblíbené byly převážně nástěnky (bulletin board), konverzace přes e-mailové seznamy a začátkem devadesátých let také diskuzní fóra, která přinesla konverzaci rozdělenou do vláken.

Moderní blogy vznikli z online deníčků, tedy stránek, kam lidé zapisovali prožitky ze svého soukromého života. Než vznikl pojem blogger, nazývali se tito lidé diarists, journalists anebo journalers (v češtině bychom dnes použili asi pojem deníčkáři). Za jednoho z prvních moderních bloggerů je považován Justin Hall, student Swarthmorské střední školy, který začal bloggovat v roce 1994. Mezi další z průkopníků patří Jerry Pournelle a Dave Winer.

První blogy nepoužívaly žádný redakční systém. V podstatě to byly pořád dokola editované HTML stránky.

Opravdový rozmach bloggování však nastal až s příchodem služeb, které umožňovaly bez technických znalostí si zdarma blog založit a používat. Mezi nejznámější patří:

  • Open Diary – říjen 1998, jako první přinesl možnost komentování postů.
  • LiveJournal – březen 1999
  • Pitas.com – červenec 1999
  • Blogger.com - srpen 1999 (v únoru 2003 jej koupila společnost Google)

Síla blogů se ukázala v roce 2002, kdy americký senátor Trent Lott musel odstoupit, poté co blogeři upozornili na jeho výroky, že pokud by byl senátor Strom Thurmond zvolen prezidentem, Amerika by byla lepším místem. Strom Thurmond, ačkoliv sám sebe nepovažoval za rasistu, prosazoval do jisté míry rasovou segregaci.

V roce 2004 už se blogy staly běžnou součástí internetu. Začali je využívat jak politici, novináři, odborníci tak i celebrity. Jsou místem, kde mohou lidé otevřeně prezentovat své názory, aniž by jejich texty prošly přes editora. Blogy jsou vnímány jako přímý prostředek na sdělení myšlenky mezi pisatelem a čtenářem.

V roce 2005 vyšel článek v magazínu ForbesSeznam osmi bloggerů, jejichž byznys nemůže být ignorován. Těchto osm blogerů bylo Peter Rojas, Xeni Jardin, Ben Trott, Mena Trott, Jonathan Schwartz, Jason Goldman, Robert Scoble, a Jason Calacanis.

Prvním státem světa, který si založil svůj vlastní oficiální blog byl Izrael pod záštitou ministerstva zahraničí. Izraelský ministr zahraničí David Saranga, také vedl tiskovou konferenci přes mikrobologovací službu Twitter.

Druhy blogů

Blogy se řadí do více skupin nejen podle svého obsahu a zaměření, ale také stylu jakým prezentují obsah.

Osobní blog

Osobní deník, který obsahuje komentáře k běžným událostem.

Mikroblog

Mikrobloggování je postaveno na pravidelném a poměrně i častém publikování krátkých textových zpráv, většinou o délce maximálně 160 znaků (délka SMS) a dalším multimédii. Charakteristická je aktuálnost a spontánní reakce ze života. Klasickou ukázkou je Twitter. Mezi mikroblogovací služby se však někdy řadí i Tumblr anebo Facebook.

Firemní blog

Firemní blogy se většinou zakládají za účelem komunikace se zákazníky. Na rozdíl od tiskových zpráv se očekávají reakce čtenářů. Jsou tak nástrojem marketingu. Ovšem mohou plnit i specifičtější účel jako například klubový blog, skupinový blog, fanouškovský blog atd.

Blog podle zaměření

Nejčastěji se blogy dělí podle tematičnosti (zdraví, politika, móda), ale mohou cílit i podle stylu předávání informací (návody, tipy, dokumentace) anebo formy komunikace blogera s komunitou (domov, rodina), který slouží ke sdílení vědomostí.

Specifické označení pro některé druhy

travel blog = travelog o rodiném životě = mom blog

Podle druhu média

Blog nemusí být vytvořen jen z psaných textů velice oblíbení jsou například videoblogy (vlog), odkazové (linklog), portfólio obrázků (sketchblog), fotek (photoblog). Zvláštní variantou jsou pak blogy s menším množstvím textu, ale hodně multimédii (tumblelog).

Existují dokonce blogy, kdy text je napsán na psacím stroji a následně naskenován. Říká se jim typecast blog.

Podle zařízení

Některé blogy byly psány pro specifická zařízení jako mobilní telefony anebo PDA. Říkalo se jim moblog. Prvotní verze obsahovali i videozáznam, kdy bloger post namluvil anebo natočil. Někdy dokonce nosil zařízení s kamerou na hlavě a komentoval, co se právě děje.

Reverse blog

Obrácený blog je specifický tím, že obsah tvoří čtenář na určité téma. Popřípadě vybraná skupina lidí. Tento druh blogu se vyvinul jako rozšíření ke komentářům. Vybraní anebo všichni komentující se mohou rozhodnout, že napíší svou reakcí jako samostatný blogpost.

Komunita

Blogy jsou úzce spjaté s komunitou, která kolem nich vzniká.

Blogsféra

Pokud se komunity více blogů navzájem propojují, tak vzniká takzvaná blogsféra. V rámci této blogsféry se jednotlivý blogeři často znají a navzájem reagují jeden na druhého. Jako blogsféru občas označují média komunitu, která pokrývá určité téma.

Více v samostatném článku blogsféra.

Další pojmy

flog