Srank

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Srank (také s-rank) je veličina (rank) vyjadřující autoritu stránky na českém internetu. Anebo je tak alespoň prezentována z pohledu provázanosti zpětnými odkazy. Za tímto rankem stojí vyhledávač Seznam. Je vnímána jakjo česká alternativa Google Page Rank. Na rozdíl od něj však výpočet není veřejně znám. V nápovědě se píše, že se jedná o váženou nelieární kombinací různých veličin, v nichž výrazně převažují off-page faktory. Samotný výpočet je podobný Hubs & Authorities, ovšem upraven tak, aby dával smysl i pro netematické množiny stránek.

V současné době je jeho jediným účelem zobrazování hodnoty v Seznam lištičce, která je rozšíření pro internetové prohlížeče. Podle oficiálních zdrojů má ukázat kvalitu a popularitu stránky.

Srank nabývá hodnot od 0 do 10. Někteří lidé ale dodnes používají násobky deseti. Ve verzi po spuštění totiž mohl mít hodnotu od 0 do 100.

K přepočtu Srank dochází zhruba jednou za 7 dní, ovšem není to pravidlo.

Historie

Seznam spustil srank začátkem roku 2006. Mohl nabývat hodnoty od 0 do 100. Objevila se informace, že má vliv na frekvence procházení stránek<ref>Dušan Janovský: Seznam se snaží být přísný ... Pokud taková situace přetrvává i teď, je to zřejmě tím, že náš algoritmus stránku nepovažuje za dostatečně důležitou (měřeno jejím S-rankem), aby pro ni chodil několikrát týdně. ... 13.03.2006</ref>, což bylo v té době celkem důležité. Seznam měl totiž až do roku 2011 problém s indexací obsahu.

Koncem května 2011 byl nasazen nový Seznambot 3.0, který obsáhl větší množství stránek. Díky tomu došlo k propadu sranku o 10 - 20 bodů u většiny stránek indexovaných na Seznamu.

10.02.2015 - Došlo k změně algoritmu, který má na starost výpočet srank<ref>Změna algoritmu výpočtu S-Ranku na fulltext.sblog.cz</ref>. Do výpočtu byly zahrnuty úplně nové signály. Což se projevilo hlavně na stránkách, které neměly tak silný odkazový profil.

Fungování

V případě výpadku stránek o srank nepřijdete. Jeho hodnota se ukládá, až dokud se stránky znovu nerozchodí<ref>Seznam.cz dokončil nasazení nového vyhledávacího robota ... Při výpadku stránky zůstanou nyní naměřené hodnoty Sranku a ostatních signálů uloženy. ... 30.05.2011</ref>.

K navýšení hodnoty srank stačí pravidelný linkbuilding zaměřený na internetové stránky s co možná nejvyššími hodnotami srank a nejméně odchozích odkazů.

Seznam pravidelně indexuje stále větší a větší počet stránek, což vede k neustálému postupnému úpadku hodnota srank. Mohou za to zvláště zahraniční weby, které mají daleko silnější odkazový profil než ty české.

Reference

<references />