Google Page Rank

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Google Page Rank (někdy také PageRank, GPR či Pageovo hodnocení) je metrika určující pravděpodobnost, že přes hypertextové odkazy se proklikáte na určitou stránku. Byla základem hodnocení stránek Google a stojí za ní Larry Page a Sergey Brin. Je postavená na vzájemném doporučování jedné stránky druhou. Čím více odkazů vede na stránku, tím je její důležitost na internetu vyšší.

18.4.2016 byl Google Page Rank veřejně zrušen. Zmizel z Google Toolbar a servery Google jej nevrací.

Historie

Google Page Rank vznikl na principu citací věděckých prací. Čím více je práce citována, tím je autoritativnější. V roce 1996 na tomto principu vznikl základ Google Page Rank. Ovšem Larry Page a Sergey Brin hodnotící algoritmus vylepšily. Jednotlivým stránkám začali přiřazovat konkrétní hodnocení.

Prototyp Google Page Rank byl nasazen v roce 1998, těsně po založení společnosti Google Inc.

Princip PageRank byl patentován pod U.S. Patent 6,285,999. Práva však náležela Standforské Univerzitě. Aby jej mohl Google využívat nabídl za něj 1,8 milionů akcií společnosti. Ty univerzita prodala v roce 2005 za 336 milionů USD.

Google není jediný kdo podobný princip využívá. V roce 1996 hodnocení stránek používal například RanDex, dnes patřící Baidu.

Princip fungování

Google Page Rank je číslo od 0 do 1 a je číselným vyjádřením procentuální pravděpodobnosti, že člověk procházející internet narazí právě na jednu konkrétní stánku. Například 0,75 znamená 75% šanci.

Zvýšení ranku

Pokud jste se rozhodli zvýšit si Google Page Rank a nemáte na stránce nějakou penalizaci, je ideálním řešením sehnat si zpětné odkazy, které nemají atribut nofollow. Čím větší hodnotu GRP a menší počet zpětných odkazů, budou stránky mít, tím více Google Page Rank získáte. Pozor v případě penalizovaných stránek, mohou mít odkazy nulovou hodnotu. Nesnažte se zbytečně vymýšlet něco jiného. Prostě si sežeňte odkazy pomocí linkbuildingu.

Toolbarový Google Page Rank

Aby se dala hodnota lépe vyjádřit celým číslem využívá se přepočet na Toolbarový Google Page Rank (Toolbarový Page Rank - TPR). Ta nabývá hodnoty celých čísel od 0 do 10. Mezi jednotlivými čísly jsou se vzrůstající hodnotou doslova propastné rozdíly.

Google-pagerank-rozdily.png

Damping faktor

Aby mohl princip Google Page Rank fungovat, předpokládá se, že v jeden okamžik přestane návštěvník klikat na další odkazy a přeruší řetězec. Tato hodnota je nastavená na 0,85.

Fakta

  • Samotný Google Page Rank se přenáší přes odkazy.
  • Pokud je na stránce více stejných odkazů, počítá se jen jeden, další jsou ignorovány. Nemá tak cenu na jedné stránce používat více odkazů vedoucích na jednu stránku, pokud si chcete hodnotu ranku zvednout.
  • Součet všech GPR na světě je 1.
  • Stránka, která nemá žádné další odkazy se nazývá sink. Pro účely výpočtu je všechen Google Page Rank v sink vynásoben 0,85 a přidělen předchozím stránkám webu.
  • Google Page Rank se viditelně nepřenáší odkazy s atributem nofollow.
  • Google Page Rank se přepočítává pravidelně. Výpočty jsou velice náročné.
  • Toolbarový Google Page Rank se přepočítává nepravidelně. V průměru 4x za rok. Většinou se přepočet váže k nějakému americkému svátku.
  • Google Page Rank lze získat pouze odkazy. To že je nedohledáte ani v Google Webmaster Tools neznamená že neexistují.
  • Penalizované stránky mají 0. S výjimkou specifických penalizací.

Fake Google Page Rank

Vzniká pomocí přesměrování jedné stránky na druhou. Stránka s přesměrováním kopíruje stránku na kterou je přesměrována. Více informací a konkrétní příklady se dozvíte v samostatném článku Fake Google Page Rank.

Kontroverze

Už od počátku provází Google Page Rank značná kontroverze jako hodnotící prvek. Jednak se dá poměrně dobře manipulovat pomocí linkbuildingu a také favorizuje stránky na které se snadněji shání zpětné odkazy. V současné době, tak hraje roli spíše zvyšování autority než zlepšování pozic. Na pozice webu ve vyhledávání však vliv stále má.

Budoucnost

V současné době se testuje nová varianta přepočtu ranku, postavená na původním Google Page Rank. Ovšem základem není stránka jako celkem, ale konkrétní obsah na ní. Ten dokonce může být rozdělený na více stránek. Algoritmus k němu však přistupuje jako celku.

Osobně předpokládám, že hodnotícím faktorem bude authorship, tedy váha autora, který obsah vytvořil.