Gray Hat SEO

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Gray Hat SEO je soubor technik, které jsou takzvaně nahraně. Vychází například z předpokladu, že co není zakázáno je povoleno (ohýbání pravidel) anebo že pozitivního výsledku můžeme dosáhnout nasimulováním přirozeného vývoje. Svým způsobem Gray Hat SEO dělá většina lidí z oboru SEO, protože vyhledávače vyžadují pouze přirozený vývoj. Ovšem čekat, než někdo cizí začne vytvářet přirozené odkazy je minimálně ze začátku značně neefektivní. Lepší je prostě zahrát si na toho cizího člověka a udělat práci za něj.

Příklady Gray Hat SEO

Uvedeme si pár příkladů, které jsou řazeny mezi Gray Hat SEO.

Hustota klíčových slov

Manipulace s hustotou klíčových slov (keyword density) je v SEO poměrně běžná. Předpokladem je, že vyhledávače přiřazují stránkám, kde se klíčové slovo nachází ve větší míře, větší váhu. Pokud tedy text cílí na určité klíčové slovo, je text psán tak, aby se v něm nacházelo vícekrát. Pokud text píše odborník nemusí to pro čtenáře být na první pohled vůbec zřejmé. Stejně tak i pro vyhledávač.

Pokud dojde k nadužívání klíčových slov jedná se o Black Hat SEO techniku zvanou keyword stuffing.

Linkbuilding

Většina forem linkbuildingu je považována za Gray Hat SEO, zbytek za Black Hat SEO. Jediná přípustná podoba jsou odkazy obsahující nofollow. Linkbuilder tedy musí vytvářet odkazy, tak aby nevzbudil pozornost. Vzhledem k předpokladu, že majitel webu nemůže ovlivnit, co se děje mimo jeho stránky, je míra tolerance vyhledávačů poměrně vysoká. Výjimkou je případ výměny odkazů, kdy na své stránky dáte důkaz v podobě odkazy protistrany.

U Google existují za nadměrný linkbuilding dvě penalizace. Google Penguin a Penalizace za nadměrný linkbuilding.

Obnovování obsahu na smazaných doménách

Každý den se uvolní velké množství domén, na kterých předtím fungoval web s autoritou. Když na něm obnovíme anebo vytvoříme nový obsah získáme nový web s často velkým množstvím zpětných odkazů, ranky a často i nějakou tou návštěvností. Existují lidé, kteří se na toto specializují. Pak je monetizují anebo prodají. Monetizace je často postavená na prodeji zpětných odkazů. Co ale v případě že si na takovéto doméně postavíme třeba blog a umístíme odkazy na naše další projekty? Porušujeme nějaká pravidla vyhledávačů? Spíše je ohýbáme. Tedy děláme Gray Hat SEO.

Minisites

Minisites, mikrostránky či jednostránkové prezentace, které sbírají návštěvníky většinou na long taily jsou spíše využívány na monetizaci. Ale odkaz z takto oborově cílených webů je občas také velice cenný. Zvláště když se to dělá chytře a cíleně. Například udělat osobní stránky každé postavě z oblíbeného seriálu a následně na každou umístit odkaz na váš eshop s prodejem DVD je někde mezi Gray Hat SEO a Black Hat SEO. Ovšem z pohledu reklamy to může být ideální způsob jak získat nové zákazníky. Pro vyhledávače tak je obtížné zjistit zdali je to úmysl jak ovlivnit vaše pozice v SERP anebo jen chcete oslovit velice úzce cílenou skupinu lidí, kteří hledají životopis herce anebo hlášky své oblíbené postavy.

Sociální sítě

Sociální sítě jsou momentálně asi nejžhavějším tématem na poli Gray Hat SEO. Firmy zde kupují reklamu a propagaci nad rámec pravidel. Shání tak návštěvníky, jenomže právě sociální sítě jsou základem pomyslného hodnocení zvaného social rank. Google plus má do budoucna navíc ovlivňovat výsledky vyhledávání až o 20%. Takováto inzerce tedy může zahýbat pozicemi. Ovšem je to ohýbání pravidel.