Google plus

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Google plus (také Google+, G+) je sociální síť, kterou vlastní a provozuje společnost Google. Google jí definuje jako jakousi sociální vrstvu, která zastřešuje jeho další služby, propojuje je s autorem – tvůrcem obsahu. V současné době je Google plus druhou největší sociální sítí na světě (za Facebook). Je nutné ovšem vzít v úvahu, že v Google plus má automaticky vytvořený účet každý, kdo využívá aplikace YouTube, Gmail a dalších služeb od Google.

Historie

Služba Google plus byla spuštěna na bázi pozvánek 28. června 2011. Každý kdo měl účet mohl pozvat několik dalších lidí. Kvůli velkému zájmu byl počet pozvánek, které mohl člen rozeslat, 6. srpna 2011 zvednut na 150.

20. září 2011 se už mohl do systému registrovat každý, kdo byl starší 18 let. Plný přístup i pro mladistvé od 13 let (v některých státech od 14 či 16) byl otevřen 26. ledna 2012.

V soukromé betě narostl počet uživatelů Google plus na 10 milionů během prvních dvou týdnů. Po měsíci dosáhl na metu 25 milionů. V říjnu 2011 to bylo dokonce 40 milionů uživatelů. Nejvíce uživatelů bylo z USA a Indie. Po třech měsících provozu se přehoupl počet přes 50 milionů uživatelů. Jen pro srovnání sociální síti MySpace trvalo dosáhnout 50 milionů uživatelů 1046 dnů, Twitter 1096 dnů, Facebook 1325 dnů a Linkedln 2354 dnů. Na konci roku 2011 se pohyboval počet uživatelů kolem 90 milionů.

Průměrný nárůst v prosinci 2011 se pohyboval kolem 625 tisíc nových uživatelů za den, což by znamenalo že do konce roku 2012 by mohl dosáhnout 400 milionů uživatelů.

28. února 2012 vyšel na CNN průzkum, který ukázal, že průměrný uživatel Facebook zde stráví 7,5 hodiny na měsíc, naproti tomu na Google plus to je jen 3,3 minuty.

V květnu 2013 už průměrná měsíční doba uživatelů strávená na Google plus dosáhla 7,7 minuty.

V červenci 2011, se stala aplikace Google plus pro iPhone nejpopulárnější aplikací zdarma na Apple App Store.

V dubnu 2014 odchází vice prezident Google pro sociální oblast Vic Gundotra (Vice-President of Social), což rozvířilo spekulace, zdali to není předzvěstí konce Google plus. Tuto zprávu dementoval Moritz Tolxdorff (Social & Chrome Community Manager) a Yonatan Zunger (Google+ Chief Architect). Nakonec i Larry Page.

V listopadu 2013 měla sociální síť 540 aktivních uživatelů za měsíc, z toho více jak 300 milonů bylo aktivních přímo na Google+ stream. Uživatelská základna se skládala z 60 % z můžu, 25 % žen a zbytek uživatelů využilo možnost nezveřejnit, co jsou zač.

Identifikace člověka napříč internetem

Od listopadu 2011 je Google plus využívá jako společná služba pro všechny aplikace Google a to včetně těch, které Google získal akvizicí (například YouTube). Skrz tyto aplikace pak sdílí všechny informace.

Od ledna 2012 byl Google vyhledávač vylepšen o takzvanou službu Search Plus Your World, kdy je přímo do SERP vkládán sdílený obsah z Google plus, pokud odpovídá tématu, který sdílí vaši přátelé anebo je na stránkách, které sledujete. Nutností je samozřejmě být přihlášený. Tato služba však vyvolala kontroverzní reakce. Toto propojení navázalo na dřívější takzvané Social Search, tedy obsah, který publikují autoři na sociálních sítích. Dříve byla postavena na službách Twitter a Flickr. Google a Twitter však měli kontrakt do července 2011, což je také důvod proč se od té doby v SERP Google nezobrazují tweety.

Části a služby Google plus

Uživatelský profil

Jedná se o váš osobní profil, který obsahuje veřejně přístupné informace. Je zde jméno, vaše profilová fotka, možnost vložit si velkou fotku do pozadí, pracovní pozice, kde jste studovali, kde žijete a další údaje typické pro sociální sítě. Dále sem můžete přidat vaše stránky, blogy a magazíny. Tyto údaje jsou důležité pro Google Authorship. Adresu profilu je možné si od 23. října 2013 upravit, ovšem je nutné mít profil starší 30 dnů, mít profilovou fotku a nejméně deset lidí, kteří vás sledují.

Kruhy

Kruhy jsou klíčovým nápadem a jednou z nejoblíbenějších výhod Google plus oproti konkurenčním sociálním sítím. Do kruhů si můžete třídit lidi, kteří pak uvidí to co sdílíte. Vše se obsluhuje velice pohodlně pomocí drag-and-drop. Takže můžete mít roztříděné lidi například na rodinu, kamarády a kolegy. Následně pak pro každý kruh, anebo i více kruhů naráz, publikovat jednotlivé příspěvky.

Další funkcí kruhů je možnost kontrolovat co uvidíte na Streamu. Stačí kliknout na kruh a uvidíte co sdílí lide za obsah, kteří jsou v tomto kruhu. Snadno se tak dají vytvářet jakési tématické seznamy. Navíc u každého kruhu jsou čtyři nastavitelné stupně důležitosti: nothing, some things, most things, a everything. U nothing na svém hlavním Streamu neuvidíte nic, dokud implicitně nekliknete na daný kruh. U everything uvidíte vždy vše a u ostatních dvou závisí na dalších okolnostech. Jak přesně funguje algoritmus hodnocení důležitosti není známo.

Stream

Stream se nachází uprostřed stránky a jsou v němu buď tři sloupce anebo jeden (záleží na nastavení). Zobrazují se v něm sdílené informace lidmi a stránek, které máte v kruzích.

Hangouts

Hangouts jsou video konferenční služba, která je součástí Google plus a jeho mobilní verze. Umožňuje se spojit před video až deseti lidem najednou. Na tuto službu je napojeno spoustu aplikací, které takto umožňují sdílet nejen videa ale i obrázky, nákresy anebo dokumenty. Služba spolupracuje i s YouTube, Google docs a nově i Capture.

Mobilní verzi Hangouts podporuje od 20. září 2011 Android 2.3 a novější na zařízeních s přední kamerou.

Od 10. července 2012 Hangouts na Google plus mohou používat i majitelé iOS na iPhone a iPad.

20. září 2011 je spuštěna také služba Hangouts Air, která umožňuje zahájit webcast přes Google plus. Vysílání je možno i nahrávat. Tuto službu mohou využívat jen někteří uživatele, kteří jsou starší 18 let a nepochází z Číny, Thajska a Vietnamu.

Tlačítko +1

Google plus má vlastní tlačítko značící oblíbenost s názvem +1. Pomocí něj lze také sdílet obsah na Streamu. Toto tlačítko má také vliv na pozice v Google.

Google plus stránky

placeholder

Komunity

placeholder

Lokace

placeholder

Události

placeholder

What's Hot

placeholder

Google local

placeholder

Google apps

placeholder

Fotografie

placeholder

Ostatní

placeholder

Technologie

Google plus je postaveno na technologiích Java Servlet (server side) a Javascript (browser side) – Google Closure framework.

Vliv na SEO

Množství lidí, kteří vás sledují na Google plus posiluje vaše pozice v SERP. Podobně je na tom i +1, ovšem je daleko účinnější než hodnocení na Facebook (like, sdílet) anebo Twitter (favorite, retweet).

Kontroverze a kritika