Odkazový profil

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Odkazový profil je soubor zpětných odkazů, které vedou na stránku, někdy se uvádí i doménu. Některé zpětné odkazy se dají roztřídit podle určitých charakteristických znaků do menších skupin. Poměrné zastoupení skupin je důležité pro takzvaný zdravý odkazový profil.

Druhy zpětných odkazů

Neví se, podle jakých charakteristik vyhledávače rozlišují skupiny zpětných odkazů. Většinou se můžeme jenom domnívat.

Nofollow

Asi nejdůležitější dělení je na odkazy s atributem nofollow a ty bez něj. Například u eshopů se předpokládá, že budou mít nějakou tu reklamu.

Klíčová slova v odkazu

Mezi nejnápadnější spam patří klíčové slovo přímo v samotném odkazu. Takovéto odkazy totiž jen velice zřídka vznikají přirozeně. Ve většině případů jsou umělé. Při linkbuidlingu by jste je měli tedy omezit. Vyhledávače jsou dnes poměrně chytré a z odstavce textu, kde se odkaz nachází odkaz, dokáži vypozorovat i klíčová slova, ke kterým se vztahuje. Naopak nešetřte v odkazech přirozenými slovy jako zde, tady, domena.tld anebo rovnou celou url.

Odkazy ze sociálních sítí

Sociální sítě jsou dnes nedílnou součástí internetu. Dokonce se zavádí pojmy jako sociál rank, který bude mít vliv na autoritu stránky či celého webu ve vyhledávačích na základě interakce na sociálních sítích.

Multimediální prvky

Odkaz nemusí být jen textový, může v sobě zahrnovat obrázky anebo jiná multimédia. Známé jsou například bannery. Existují teorie, že větší množství reklamních bannerů na tématických webech, je třeba eshopům ke prospěchu a ukazuje například na nové kolekce.

Sitewide odkazy

Sitewide odkazy jsou odkazy napříč celým webem. Většinou se dávají do postranního panelu anebo do různých SEO lišt. Dlouhou dobu měly poměrně velkou váhu. V současné době se jich SEO odborníci spíše stranní. Jsou totiž klasickou ukázkou nákupu odkazů.

Odkazy v článku

Zpětné odkazy v článku jsou velice mocné o tom není pochyb. Reference na jiné weby jsou základem internetu a stály dokonce za vznikem Google Page Ranku. Nic se ovšem nemá přehánět a i zde je nutné být obezřetnější. Stejné anebo podobné texty s nápadnými odkazy znamenají koledovat si o problém. Zvláště u nových webů je lepší tomu všemu dát čas.

Odkazování na podstránky

Dobře zvládnutá architektura celého webu je základ pro snadnou použitelnost, ale také pro linkbuilding. Metoda všechno na hlavní stránku je dnes už pasé. Je nutné odkazy rovnoměrně nasměřovat na různé podstránky.

Různé druhy webů

Existují různé druhy stránek blog, katalog, recenzní web, wiki stránka, diskuzní fórum, RSS čtečka a spousty dalších. Čím větší diverzita tím lépe. Samozřejmě o zboží v eshopu se spíše bude diskutovat na fóru než si jej lidé budou dávat do RSS čteček. Chce to tedy brát s rozumem. Přílišná aktivita na určitém druhu webů, může vzbudit podezření.

Zdravý odkazový profil

Absence, anebo převaha určitých charakteristických skupin odkazů mohou vést k penalizaci ve vyhledávačích. Odkazy na stránku totiž mohou připomínat spamování či jiné porušení Google webmaster guidelines (Google příručka pro webmástery). Při linkbuildingu je tak nutné dbát na diverzifikaci získávání a druhy zpětných odkazů. Neexistuje žádný konkrétní číselný výpočet ani doporučení.

V každém případě doporučuji používat zdravý rozum. Zkuste se zamyslet, kde by se měly objevit nejčastěji odkazy na váš web či konkrétní stránku a naopak kde ne. Podle toho se pak řiďte při linkubildingu.

Penalizace

U Google je nejčastější penalizací za špatný odkazový profil snížení pozic v SERP i o několik stránek. S příchodem algoritmu Penguin jsou potenciálně špatné stránky označovány a majitel dostává upozornění do Google Webmaster Tools (Google nástroje pro webmastery). Vylepšená varianta Penguin 2.0, penalizuje konkrétní stránku na konkrétní vyhledávací dotaz.