Google Webmaster Tools

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Google Webmaster Tools (Google nástroje pro webmástery), zkráceně GWT, je služba Google, kterou mohou využívat správci webu ke komunikaci s Google. Po autorizaci domény s webem, prostřednictvím vložení speciálního autorizačního řetězce na doménu (buď jako samostatný soubor, umístění meta tagu do hlavičky anebo přítomnost Google Analytics), může webmáster například sledovat statistiky stránek ve vyhledávání.

Služba umožňuje například zjistit pořadí jednotlivých výsledků směřujících na stránky z vyhledávání Google, zjistit odkud vedou na stránky zpětné odkazy anebo kolikrát navštívil Googlebot web.

Do GWT se dává každá doména samostatně. Pozor doména třetího řádu (subdoména) je považována za samostatnou doménu. Výjimkou je www.

Nahrání sitemapy

Přes GWT se dá nahrát sitemapa. Google zvládne zpracovat i RSS feed, což může značně ulehčit indexaci nových článků u blogů a magazínů. Zároveň u každé takto nahrané sitemapy uvidíte kolik jednotlivých odkazů na stránek Google zařadil do indexu, což pomáhá odhalit problémové stránky například obsahující velké množství duplicitného obsahu.

Ovlivnění chování Googlebota

V GWT lze doporučit Googlebotovi jak má na stránky přistupovat. Zároveň můžete sledovat i jeho aktivitu na webu.

Prohlídka zpětných odkazů

U každého webu je možné přes GWT projít všechny externí i interní odkazy, které Google indexuje a směřují na váš web. Je zde však omezení zobrazení na 1000 domén.

V seznamu se nachází i odkazy s nofollow.

Seznam nefunkčních stránek

Pokud Googlebot narazí na odkaz, který směřuje na neexistující stránku (stavový kód 404), zapíše jej webmásterovi do GWT. Při výskytu většího množství neexistujících stránek pak webmásterovi pošle varovný email. Pokud GWT eviduje více jak 10 % neexistujících stránek může to vést k penalizaci.

Sledování pozic v SERP

Jednou z nejdůležitějších funkcí, je sledování pozic na konkrétní klíčová slova ve výsledcích vyhledávání Google. Vidíte nejen průměrnou pozici, ale také počet hledání a prokliků. Můžete například reagovat na nízké procento prokliků pomocí zatraktivnění meta tagu description. V tabulce se také nachází porovnání s předchozím obdobím.

Nastavení webu

V GWT si můžete nastavit zdali preferujete variantu s www anebo bez ní.

Hlídání webu

Google zároveň bude web hlídat a pošle vám emailem upozornění pokud narazí na nějaký problém.

  • Nedostupnost webu
  • Velký výskyt stavových kódu 404, 403 a 500
  • Napadení virem anebo výskyt malware
  • Dostali jste od Google penalizaci

Úprava Sitelinks

Pokud je váš web dostatečně autoritativní a Google se rozhodne v SERP u něj zobrazovat sitelinks, máte možnost ovlivnit, které se zobrazovat nebudou. Pozor při následném přepočtu (zhruba 3 měsíce) se mohou sitelinks znovu vrátit do původního stavu.

Manuální zásahy

V případě že obdržíte penalizaci, tak jí naleznete v Manuálních zásazích.