Linkfarmy

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Linkfarma se skládá z masivních webů převážně generovaných automaticky anebo ze sesbíraného obsahu. Rozsah takovýchto webů může být tisíce až stovky tisíc stránek. Takto provázané weby dokáží vytvořit poměrně velké množství linkjuice z občasných odkazů, které na ně vznikají buď přirozeně anebo dalšími linkfarmami či seomaty.

Historie

První linkfarmy se datují do roku 1999, kdy vyhledávače začaly využívat zpětné odkazy jako jedno z hodnotících kritérii.

Se vzrůstající popularitou Google a jeho Google Page Rank se začaly linkfarmy šířit. Ovšem největší problém začal s masovým rozšířením server side skriptů jako PHP. Generované linkfarmy brzo zaplavovaly indexy vyhledávačů. Ze začátku to byly hlavně autoamticky generované texty, později různé seznamy.

Příklady linkfarmy

V dnešní době se linkfarmy hojně využívají. Běžným příkladem jsou různé databáze telefonních čísel "Kdo volal". Každá stránka linkfarmy je jedno telefonní číslo s možností hodnotit jej, anebo přidat komentář pro uživatele. Takovéto weby často dosahují rozměru až milionů stránek, z toho vyhledávače indexují až desítky či stovky tisíc.

Mezi další příklady patří určitě různé registry, statistiky anebo katalogy čehokoliv. Čím více informací tím lépe.

Jak linkfarma vzniká

Na začátku jsou potřebná data. Ty se získávají buď pomocí robota crawlera, který je vytáhne z veřejných databází či stránek. Následně je zpracuje robot parser do databáze. V posledním koku jsou pak generovány stránky. V některých případech je linkfarma předgenerována a uložena na server. Takovýmto způsobem je možné využít levnější webhosting, který podporuje jen statické stránky, popřípadě jen PHP bez databáze. Rozšířenější jsou ovšem linkfarmy postavené na stránce, která tahá data podle potřeby z databáze. Pomocí .htaccess je možné dosáhnout iluze velkého webu.

Jak se na linkfarmy dívají vyhledávače

Linkfarmy ve formě katalogů dat nejsou vnímány negativně. Ve většině případů nemají dostatek autority, aby se v SERP dostaly na přední místa a často končí dokonce v supplemental indexu. Pokud však obsahují specifická data - například technické údaje, mohou přirozeně získávat zpětné odkazy.

Co je nutné si uvědomit, že takovéto linkfarmy mohou být považovány za méně obsahově kvalitní. Proto se často dostávají do konfliktu s Google algoritmem Panda. Odkazy z nich jsou převážně sitewide. Pokud jsou kompletně indexovány můžete získat i desítky tisíc zpětných odkazů. Pro stránku na kterou wedou zase hrozí penalizace od Google algoritmu Penguin.