Larry Page

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání
Larry Page
Jméno: Larry Page
Práce Generální ředitel
Společnost: Google
Kontakt Google plus

Celým jménem Lawrence "Larry" Page je generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Google inc. Právě on vytvořil Google PageRank, který hodnotí internetové stránky podle autority a byl základem pro vyhledávací algoritmus Google.

Životopis

Larry Page se narodil 26. března 1973 v městě East Lansing, ležící v statě Michigan. Jeho otec Carl Page získal akademický titul Ph.D. V informatice (computer science), v dobách, kdy tento obor teprve začal vznikat. Také je považován za vědeckého průkopníka v oboru umělé inteligence. Působil jako profesor na Michiganské státní univerzitě. Larryho matka Gloria Page byla instruktorkou na Lyman Briggs College.

Larry Page získal bakalářský titul v roce 1991 v oboru počítačového inženýrství na Michiganské univerzitě. Na škole byl známí díky tomu, že vytvořil inkoustovou tiskárnu postavenou z Lega.

O vyhledávače projevil zájem při hledání témata pro jeho dizertační práci, když navrhl graf odkazové struktury. Zkoumal možnost hodnocení váhy při užití citací a principu akademického odkazování jedné práce na druhou. Tento projekt pojmenoval „BackRub“. V této době se k němu přidal Sergey Brin.

Larry Paga a Sergey Brin se poprvé setkali v březnu 1995, když mě Brin měl za úkol provést nové studenty po studentském komplexu. Později se z nich staly přátelé.

Aby data, která nasbíral crawler pro BackRub, mohla být převedena na nějakou počitatelnou hodnotu, která by byla přiřazena stránce, vymysleli algoritmus PageRank a zjistili, že na takovémto způsobu hodnocení by se dal postavit vyhledávač, převyšující jakýkoliv, který na světě v té době existoval. V říjnu 1996 byla vytvořena první verze Google v rámci intranetu Standforské univerzity.

V roce 1998 Larry Page a Sergey Brin. Založili společnost Google, Inc., kde působil Page jako více prezident společně s Brinem až do roku 2001, kdy najali Erica Schmidta jako ředitele Google. V dubnu 2011 jej opět vystřídali a nechali si vyplácet plat 1 USD.

Soukromý život

V roce 2007 se stala jeho manželkou Lucinda Southworth. Mají spolu dvě děti (2009) a (2011).

Larry Page má problémy s hlasivkami od roku 1999. Podle Business Insider jsou paralyzované kvůli autoimunitnímu onemocnění s názvem Hashimoto's thyroiditis.

Zajímavosti

Larry Page je investorem v společnosti Tesla Motors, inc., která se zabývá vývojem elektromobilů. Investuje ale i do dalších projektů zaměřených na obnovitelné zdroje energie.

V roce 2011 jej Forbes zařadil na seznam miliardářů jako číslo 24. V Americe byl číslo 11.

V listopadu 2012 je podle Bloomberg Billionaires Index 27. nejbohatším mužem světa s odhadovaným měním 21,1 miliardy dolarů.

V březnu 2014 se stal podle Forbes 17. nejbohatším mužem světa s měním 32,3 miliardy USD.