Guest posting

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Guest posting je metoda linkbuildingu, kdy někomu dáte k publikování článek, ve kterém se nachází odkaz na vaší stránku. V ideálním případě jsou spokojené obě strany. Vytvoříte obsah, který zaujme a získáte na oplátku reklamu se zpětným odkazem.

Na přelomu 2012/2013 byl guest posting považován za white hat SEO techniku, kterou doporučovala spousta známých jmen. Ovšem už od začátku bylo více méně jasné, že se jedná o nepřirozenou formu budování zpětných odkazů. S jeho rozmachem proti němu Matt Cutts, jako zástupce Google, vystoupil a označil jej za spamovací techniku.

Guest posting dnes

V současné době je považován guest posting Googlem za porušování příručky pro webmástry. Výjimku samozřejmě tvoří příspěvky, kde jsou odkazy označené pomocí nofollow. Pokud se navíc zaměříte na weby s návštěvností můžete i z dlouhodobého hlediska získat přísun nových návštěvníků. Guest posty s nofollow jsou totiž stále zařazovány do indexu Google a zvláště v případě, že jsou kvalitní, mohou se držet i na dobrých pozicích. V podstatě oficiální vyjádření se týká pouze přenosu PageRank.

Jaký postoj zaujímá ke guest postingu Seznam.cz není známo.

Guest posting v Gray hat SEO

Vzhledem k tomu, že byl Guest posting oficiálně zařazen mezi nedovolené praktiky, zájem o něj upadl. Ovšem nutno podotknout, že se stále pro linkbuilding používá. U dobře napsaného článku, totiž nikdy nemůžete stoprocentně říct, že se jedná o guest post a nikoliv dílo samotného provozovatele. Navíc rozdíl mezi guest postem a reklamním článkem z pohledu vyhledávače prakticky není. Osobně jsem si nevšiml, že by vyhledávače masivně penalizovaly weby, které zveřejňují reklamní články, a to i v případě, že nepoužívají doporučený nofollow v odkazech.