SEO lišty

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

SEO lišta je pojmenování black hat SEO metody na vytváření zpětných odkazů. Princip je postaveny na umístění skupiny zpětných odkazů automaticky na všechny stránky do jakéhosi řádku. V minulosti fungovaly automatické výměnné systémy, kam si po registraci člověk na svou stránku vložil kód a sbíral body. Za ně si pak mohl vložit do systému odkaz na svou stránku, který se zobrazoval na cizích stránkách.

Existovaly různé varianty tohoto systému. Někde se touto formou nakupovaly odkazy na určité období, na konkrétní stránce, jindy se odkaz zobrazoval náhodně. Společným znakem byl právě vzhled odkazů, které vedle sebe tvořily jakousi lištu.

Efekt

Samozřejmě záleželo jaká forma byla zvolena. Nejefektivnější bylo ponechat lištu v nezměněné podobě v horní části webu. Zvláště u Seznam byly zpětné odkazy v horní části stránky hodnoceny překvapivě vysoko.

Pro Google to byly jen další zpětné odkazy.

Výsledným efektem byl nárůst ranků a samozřejmě i pozic.

Penalizace

Jak Google tak i Seznam takovéto pokusy o linkbuilding tvrdě trestají penalizací. U Seznamu za to hrozí ban, tedy vyřazení u indexu. Google to trestá penalizací ranků, tedy vynulování Google page rank. Je nutné si i uvědomit, že tato forma linkbuildingu může poškodit váš odkazový profil, zvláště pokud cílíte na určité klíčové slovo. Následující penalizace od algoritmu Penguin pak znamená ztrátu pozic právě na toto klíčové slovo.

SEO lišta dnes

V dnešní době se stále najdou zastánci automatických výměn zpětných odkazů. Různé SEO lišty se tak zaměňují za patičkové odkazy.

Před jejich používáním však důrazně varuji. Takovéto techniky linkbuildingu by měl dělat jen člověk se zkušenostmi a na projektech, které si může dovolit "odepsat".