Personalizované vyhledávání

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Personalizované vyhledávání (anglicky Personalized search) jsou výsledky vyhledávání vytvořené na míru určitému jednotlivci. Na základě nasbíraných údajů se vyhledávač pokusí upravit výsledky v SERP, tak aby preferoval ty, které předpokládá že budou nejužitečnější.

Google Personalized Search

V případě, že jste přihlášení do svého Google účtu (Google account), Google sbírá o vás informace. Co hledáte, které stránky navštěvujete, zdali jste na hledané stránce strávili dostatek času, anebo jí rychle zavřeli apod. Dále pokud jste v sítí Google plus sleduje co se líbí vám a lidem, které máte v kruzích. Na základě toho, dokáže odhadnout, co by se vám tak mohlo líbit. Často je zde ještě faktor, co se líbí vašim přátelům se může líbit i vám samotným.

Od 4. prosince 2009 jsou údajně sbírána a používána data i pro lidi, kteří nejsou přihlášeni anebo nemají Google account.

Faktory ovlivňující personalizované vyhledávání

Personalizované vyhledávání je důležité pro SEO. Má velký vliv na řazení výsledků v SERP, takže v případě, že optimalizujete stránku určenou pro specifickou skupinu lidí je důležité do vyhledávačům dát najevo.

Země

Tento problém se týká spíše anglicky psaných stránek, ale pokud děláte stránku pro Čechy stojí za to jí podle toho upravit. V Google Webmaster Tools lze zemi nastavit.

Lokalita

Pokud je stránka věnovaná nějakému podniku či živnosti v určité lokalitě nezapomeňte jí spárovat se její stránkou v Google plus, kde bude nastavená adresa, a Google adresář firem (Google places for Business).

Mobilní zařízení

Návštěvníci kteří hledají s použitím mobilních zařízení mají trochu jiné výsledky ve vyhledávání. Pokud je vaše stránka optimalizovaná pro mobilní zařízení je pravděpodobné, že naberete nějaké ty plusové body.

Historie navštívených stránek a sociální interakce

Čím častěji člověk přijde na váš web anebo s ním bude v nějaké interakci, například nějakému článku dá +1, tím častěji se mu budou stránky z vašeho webu zobrazovat ve výsledcích vyhledávání přednostně. Tady je těžké dělat nějaké SEO. Záleží spíše jak jej web zaujme. V každém případě dojde k propojení více kanálů. Například jej navštíví přes reklamu anebo přidá si jej do kruhů v Google plus díky recenzi. To vše sehraje svou roli.

Využití pro komerční účely

Na základě vaší historie hledání a navštívených stránek se vám začnou zobrazovat v sítí Google AdWords i personalizované reklamy. Více informací se dozvíte v hesle remarketing.