Hashtag

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Hashtag je slovo anebo fráze začínající dvojkřížkem #. Jedná se o formu metadata, tedy přiřazení významu, tak aby jej chápal i stroj. U sociálních sítí slouží převážně k přiřazení příspěvku do tématické množiny. V současné době hashtagy podporuje Twitter, Tumblr, Instagram, Flickr, Google+ anebo nově i Facebook. Právě pomocí hastagu je možné sledovat nějaké téma.

Historie

Hastagy se poprvé začaly používat v IRC, kde se pomocí nich označovaly místnosti (tématicky).

Princip hastagů u IRC přebral Twitter. Jako první jí na Twitter navrhl Chris Messina 23. srpna 2007. Zpráva vypadala následovně:

"how do you feel about using # (pound) for groups. As in #barcamp [msg]?"

Mezi další významné použití patří #sandiegofire. Tímto hastagem byly označovány zprávy o lesním požáru v San Diegu.

Samotné pojmenování Hash Tag použil Stowe Boyd na svém blogu 26. srpna 2007.

1. července 2009 Twitter začal měnit hastagy automaticky na aktivní odkazy. To vedlo k jejich masovému používání.

V roce 2010 Twitter zavedl takzvané "Trending Topics" na titulní stránce, které ukazují právě nejpopularnější Hashtagy.

Využití

Správné využívání hastagů je důležitou součástí práce se sociálními sítěmi zvláště na Twitter. Pomocí nich získáte pozornost všech lidí, kteří právě teď sledují určité dění. U méně používaných témat, kdy se příspěvky s daným hastagem objevují třeba jednou za několik dní, můžete oslovit konkrétní lidi, kteří se zajímají o dané téma.

Masová média

Masová média využívají hastagy pro sledování aktuálního dění na síti a pomocí nich sbírají informace. Jeden z nejznámějších případů byly povodně v roce 2013, kdy české televize sledovali hastagy #povodne a #povoden, následně zveřejňovali komentáře přímo ve zpravodajství.

Obecně se ale přiděluje různým pořadům nějaký hastag, prostřednictvím kterého mohou uživatelé Twitter jej komentovat.

Interentové memy

Interentové memy jsou novodobým fenoménem. Umožňují zvláště krátkým zprávám přidat různé druhy podtextu. Zároveň jsou oblíbené v uzavřených komunitách či subkulturách. V hastagech tak můžeme najít například #lol, #trollface, #badluckbrian, #slowpoke, #pleaseguy a tak dále.

Propagace událostí

Většina dnešních IT konferencí si zvolí nějaký hastag, díky kterému mohou všichni uživatelé Twitter sledovat aktuální denní kolem této události.

Ovšem slouží i k organizaci poměrně velkých věcí. Například v roce 2010 se tak svolávali účastníci akce Occupy Wall Street (#OccupyWallStreet).

Negativní reklama

Na Twitter se stalo zvykem negativní zkušenosti vždy označit hastagem příslušné společnosti. S čímž se musí umět vypořádat marketingové oddělení dané firmy co možná nejefektivněji, protože to může přerůst k masovou záležitost, kterou je těžké zvládnout.

Další ukázkou je reklamní akce společnosti McDonald, která se rozhodla v lednu 2012 vyzvat své zákazníky, aby se podělili o své pozitivní zkušenosti s hastagem #McDStories. Akce byla zrušena o dvě hodiny později, když se místo pozitivních zkušeností začaly objevovat ty negativní.