Google disavow tools

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Google disavow tools je nástroj od Google, který umožňuje odmazat či spíše ignorovat zpětné odkazy vedoucí na stránky, které máte ověřené v Google Webmaster Tools. Měl by být poslední záchranou pokud zjistíte, že na váš web vedou špatné odkazy, které není možné nijak odstranit a mohli by jej poškodit. Zhoršit váš odkazový profil.

Jak funguje Google disavow tools

Seznam odkazů, které chcete aby Google ignoroval, vložíte do souboru ve formátu níže. Tento pak nahrajete přímo do nástroje Google disavow tools. Následně projdou automatickým procesem vyhodnocování. Pokud je váš web penalizovaný automatickým algoritmem jako je Google Penguin, dojde k vyhodnocení až při jeho aktualizaci. Některé zdroje uvádí, že po zpracování dat (zhruba 1 měsíc) je možné požádat o manuální přezkoumání a docílit odstranění jakékoliv penalizace. Ovšem k tomuto nejsou žádné věrohodné zdroje. Stejně tak jak dlouho trvá zpracování dat. Některé zdroje uvádí až 3 měsíce. Zkusit to však můžete.

# vzkaz pro Google
domain:zdrojspatnychodkazu.TLD
http://www.zdrojspatnychodkazu.TLD/strankaA.html
http://www.zdrojspatnychodkazu.TLD/strankaB.html
  • Maximální velikost souboru je 2 MB
  • Soubor je možné aktualizovat a nahrát znovu, tedy lze některé odkazy odmazat a znovu je Google bude počítat.

Může Google disavow tools poškodit váše stránky?

V roce 2013 provedl Cyrus Shepard z MOZ experiment<ref>http://cyrusshepard.com/google-disavow-caution/ - The Sad State of My Search Traffic After Disavowing 35,000 Links</ref><ref>http://404m.com/2013/09/13/disavow-tool-experiment/ - Disavow tool experiment</ref>, při němž si nechat odmazat všechny odkazy na jeho osobní blog. Po zhruba 2 měsících došlo k propadu jeho blogu v SERP. Je pravděpodobné, že využití Google disavow tools na odkazy, které Google považuje za přirozené nebude mít zrovna pozitivní vliv na pozice vašeho webu ve vyhledávání. Na druhou stranu nejednalo se o žádný velký propad, je tedy možné, že Google některé odkazy v seznamu ignoruje a smazal jen ty i kterých si "nebyl jistý".

Odkazy

Google disavow tools - https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main <references />