CPanel

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

cPanel je grafické rozhraní pro správu webhostingů na serverů napsané v PERL. Obsahuje velké množství funkcí a automatických nástrojů, které značně ulehčují správu i většího množství webhostingů. Administrace je rozdělena do tří úrovní – pro administrátory, uživatele a přeprodejce. Ti mohou snadno, prostřednictvím svého internetového prohlížeče, spravovat své služby na serveru.

Velkou výhodou cPanel je, že se postará naprosto o všechno. Po instalaci je připravený Apache, PHP, MySQL, PostgreSQL, Perl, BIND (DNS), POP3, IMAP a SMTP. cPanel se stará o automatickou aktualizaci všech služeb. Na druhou stranu to může být problém, pokud chcete používat nejnovější verze, pro které ještě v cPanel není podpora.

Mimo prohlížeč poskytuje cPanel i API pro komunikaci se službami třetích stran.

Cpanel se instaluje na dedikovaný anebo virtuální server. Funguje na operačních systémech CentOS, Red Hat a CloudLinux. Cena licence pro dedikované servery je 45 USD/měsíc a 20 USD měsíc pro VPS.

Historie

Software byl původně určený pro společnost Speed Hosting, která dnes již neexistuje. Původním autorem byl John Nick Koston. Společnost Speed Hosting se spojila s Web King a přesunuli své servery do Virtual Development Inc. (VDI). Podle dohody mohli využívat cPanel jen zákazníci VDI.

U VDI došlo k rozbrojům mezi společností a Johnem Nickem Kostonem. cPanel se rozdělil na cPanel a WebPanel. Druhý jmenovaný zůstal VDI. Ovšem společnost neměla vhodnou náhradu za vedoucího programátora. VDI postupně podporu jejich WebPanel zrušila.

John Nick Koston si našel práci u společnosti BurstNET, která mu zároveň umožnila vyvíjet cPanel.

Minimální požadavky pro cPanel

  • Procesor s výkonem alespoň 266 Mhz
  • 512 MB RAM, pokud budete vytvářet více účtů je nutné mít alespoň 1 GB
  • 10 GB prostoru na disku jen na samotnou instalaci
  • root přístup k serveru

Rozšíření cPanel

Pro cPanel existují rozšíření, nazývající se add-on. Některé jsou za příplatek. Nejoblíbenější jsou automatické instalátory stovek aplikací, včetně nejznámějších WordPress, phpBB, Drupal, Joomla!, Moodle anebo MediaWiki.