PhpBB

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

phpBB je oblíbené open source diskuzní fórum postavené na PHP. Název je zkratkou pro PHP Bulletin Board. Data se ukládají do databáze. Fórum umí pracovat s MySQL, PostgreSQL, SQLite, Oracle Database a Microsoft SQL Server.

PhpBB umožňuje vytvářet hierarchii témat (fóra a subfóra), práci s tématy (dělení, spojování, zamykání), správu uživatelů (vytváření skupin, přidělování různých práv), vkládání příloh do příspěvků (nejen obrázky ale i multimédia a dokumenty), full-textové vyhledávání, komunikaci přes Jabber, emaily anebo ATOM. Vše je dále možné rozšířit pomocí instalací takzavných MODů.

Historie

Na phpBB začal pracovat James Atkinson jako součást jeho stránek 17. června 2000. Později se k němu připojil Nathan Codding a John Abela. Společně pak začali pracovat ne verzi 1.0.0. První prelease byl hotový v červenci téhož roku.

Oficiální spuštění verze 1.0.0 bylo 16. prosince 2000.

V únoru 2001 začaly práce na phpBB 2.0 (phpBB2) a to komplet od začátku.

Po více jak roku vývoje a intenzivního testování byla dokončena verze 2.0.0, která dostala název "Super Furry". Vyšla 4. dubna 2002.

Práce na phpBB 3.0 (phpBB3) začaly ke konci roku 2003. Původně se mělo jednat o verzi 2.2, ovšem při vývoji se vývojáři shodli, že zpětná kompatibilita s větví 2.0.x není možná.

30. dubna 2007 z osobních důvodů rezignoval na šéfa týmu James Atkinson. Tím se stal projekt phpBB zcela nezávislí a o dalším vývoji rozhodovali vývojáři jako kolektiv.

7. července 2007 byl projekt phpBB nominován na cenu „Best Project for Communications“ jako community choice na SourceForge.net, kterou také následně získal.

První beta verze phpBB3 vyšla v červnu 2006 a první relase candidate v květnu 2007. V srpnu 2007 prošel kód phpBB3 externím bezpečnostním auditem od společnosti SektionEins. Finální verze phpBB 3.0.0 s označením „Olympus“ byla vydána 13. prosince 2007.

Bezpečnost

V prosinci 2004 bylo velké množství neaktualizovaných phpBB2 napadeno červem Santy. Ačkoliv chyba byla na straně majitelů stránek, kteří své fóra neaktualizovali, začala se poměrně ve velkém rozebírat bezpečnost phpBB.

Výsledkem bylo posílení bezpečnosti a častější vydávání aktualizací. Například specifické pro phpBB je, že se musí administrátor znovu přihlásit pokud, chce do administrace fóra, ačkoliv už je přihlášen do fóra samotného.

Captcha ve verzi phpBB2 byla velice slabá a umožňovala robotům snadnou registraci na diskuzních fórech, což vedlo k tomu, že spousta fór byla doslova převálcována masivním spamem. Ve verzi phpBB3 došlo k mnoha vylepšením, včetně nového systému na generování captcha.

Aby se minimalizovala možnost napadení, vidí každý administrátor v administraci informaci o vydání nové verze.

MOD

Rozšíření pro phpBB se nazývají MOD (modifikace). Každý modifikace, která má být zařazena do oficiální phpBB MOD databáze musí projít kontrolou týmu, který to má na starosti. Krom bezpečnosti se hodnotí i validita kódu. Musí být dodrženy standardy. Existují však i neoficiální databáze, kde jsou jiné nároky.