Reklamní článek

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Reklamní článek je často také mylně označován jako PR článek, zvláště pokud jeho hlavní účel je pouze získat zpětný odkaz. Tento druh reklamního článku je nevalné kvality, často obsahuje pravopisné chyby, faktické nepřesnosti a budí dojem umělosti. Ta je způsobena požadavkem, aby obsahoval určitá slovní spojení jako aktivní odkaz.

Reklamní články jsou publikovány ve většině případů za účelem zaujmout potenciální klienty, anebo upozornit na novou službu. Copywriter tak musí mít i schopnost napsat poutavý obsah. Někdy je tak lepší sáhnout spíše po člověku s novinářskou praxí. U menších blogů a magazínů je ideální pokud článek napíše sám majitel pro své čtenáře. Lépe komunitě rozumí a nedělá mu problém představit produkt či službu čtenářům. Je vhodné zde vyjít majiteli vstříc a dodat mu všechny potřebné informace.

Vhodná forma reklamního článku

Český čtenář dokáže reklamu poměrně snadno odhalit a článek dále nečíst, protože se cítí podvedený. Proto existuje hned několik způsobů jak se k němu dostat blíže.

Rozhovor

Udělejte článek formou rozhovoru s majitelem firmy či provozovatelem. Menší pohled do zákulisí a bližší seznámení se skutečnou fyzickou osobou pomáhá nastolit určitou osobní rovinu. Otázky mohou postupně směřovat k popisu produktu.

Příběh

Vytvoření nového produktu anebo založení firmy může být poutavým příběhem. Navíc forma příběhu není náročná na čtenáře. Když se dobře napíše může dokonce připomínat odpočinkovou četbu.

Soutěž

Reklamní článek může být i formou soutěže. Ceny mohou být zcela symbolické. Aktivnější čtenáři si klidně zasoutěží jen tak. Dávejte si jen pozor na způsob výběru výherce. Cokoliv co má v sobě prvek náhody už se musí hlásit na úřadech. Místo toho je lepší zvolit tipovací soutěž, kde bude výsledek zcela jasný a náhoda na něj neměla vliv. Například jakou sledovanost bude mít určitý seriál, kdo získá nejvíce hlasů a tak dále.

Co musí reklamní článek splňovat

Reklamní články musí být řádně označeny. Ve většině případů stačí na konec článku umístit oblíbenou větu. Pokud chcete být fér ke čtenářům tak doporučuji spíše na začátek.

Několik příkladů z velkých webů

Toto je komerční sdělení. Server Lupa.cz není jeho autorem a neodpovídá za jeho obsah.
Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje obsah komerčních sdělení a není jejich autorem.


Další doporučení

  • Když už dostanete reklamní článek ke zveřejnění doporučuji vypnout u něj možnost komentování. Vyhnete se tak nevhodným komentářům, které budou narážet na samotnou podstatu, že jste zveřejnili placený článek, popřípadě nějaké rýpání přímo do společnosti, která si jej u vás zaplatila.
  • Pokud jste článek nepsali, tak se pod něj nepodepisujte. Většina CMS umožňuje práci více autorů. Založte si tedy třeba redaktora co se jmenuje pr anebo reklama.
  • Pro reklamní články, pokud se nejedná o specifickou formu, která může pomoct čtenářům, vytvořte vlastní kategorii třeba reklama.