Lokální vyhledávání

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Lokální vyhledávání (anglicky Local search), též místní vyhledávání je využití specializovaného druhu internetového vyhledávače, který umí porovnat například vaší aktuální geografickou polohu proti speciálně strukturované databázi, převážně výsledku s geografickým umístěním. Klasickým příkladem může být návštěvník v cizím městě, který hledá restauraci. Speciální vyhledávač mu pak doporučí restaurace v okolí aniž by musel návštěvník specifikovat, kde se právě teď nachází.

Historie

Snaha vytvářet místní katalogy a vytvářet k nim efektivní vyhledávání je tu už od počátku komerčního využití internetu. Už od začátku zde totiž bylo velice jasné komerční využití.

Díky nemožnosti nějak přesněji lokalizovat pozici tazatele, se dříve uvažovalo spíše o využití nového vyhledávače s užitím map. Ty měly umožnit hledat přímo v okolí. Na tomto konceptu stavěly například Google Maps anebo Mapy.cz.

S rozmachem geolokace se objevuje stále více vyhledávačů , které se prostřednictvím různých aplikací snaží prosadit. Mnoho z nich je úzce propojených s personalizovaným vyhledáváním. Díky němu dokáží do určité míry i plánovat za uživatele a tím jej i motivovat k dalšímu využívání aplikace.

Vliv lokálního vyhledávání na SEO

V lokálním vyhledávaní je poměrně velká síla. Moderní vyhledávače při dotazu na specifickou lokaci značně posilují váhu místních podniků. Mnoho poznatků a experimentů ukazuje, že pokud máte podnik s pevnou adresou vyplatí se jej registrovat do Google maps a Mapy.cz (respektive Firmy.cz). Vaše stránky budou muset projít ruční kontrolou a ověřením adresy. Jak u Google tak i Seznamu, došlo do půl roku k výraznému posílení autority webu a nebývalému posílení na dotazy spojené s lokalitou podniku.