Content delivery network

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Content delivery network někdy také content distribution network, zkráceně CDN je velká síť serverů v různých datacentrech strategicky rozmístěných po celém světe. Účelem je co možná nejefektivněji distribuovat obsah k uživateli. U extrémně velkého množství obsahu a návštěvníků z různých částí světa se vyplatí obsah rozprostřít po celém světě. Jako důvod se nejčastěji uvádí rychlost distribuce obsahu, ovšem významnou roli hraje též cena za přenesená data. V rámci místních sítí jsou ceny často až několikanásobně nižší, což při velkém objemu dat už stojí za to řešit přes lokální servery.

Mezi nejčastější data, která využívají content delivery network patří grafika, filmy, živé přenosy, softwarové balíčky a stahovatelné objekty obsahující texty (PDF, DOC, ODT).

Provozovatelé CDN často přeprodávají své služby velkým společnostem. Mimo snížených nákladů na distribuci obsahu, si také dokáží poradit například s DoS útoky. Rozsáhlá serverové infrastruktura totiž dokáže pohltit i velice silné útoky.

V dnešní době se stávají stále oblíbenější provozovatelé ASP (application service provider), kteří poskytují své služby například v plánovaném zvýšeném provozu, takže klient platí jen za nárazové využití.

Provoz a vybudování content delivery network je velice nákladná záležitost, proto si vlastní mohou dovolit jen velmi velké společnosti jako je například Microsoft, ostatní si pronajímají soukromá řešení.

Mezi nejznámější content delivery network patří například CloudFlare.