CloudFlare

Z Seopedia
Verze z 26. 6. 2013, 20:56, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Ochrana před DoS útoky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

CloudFlare je CDN a DNS služba, která cílí na zrychlení provozu internetových stránek. V roce 2009 jí založil Matthew Prince, Lee Holloway a Michelle Zatlyn, kteří už dříve pracovali spolu na Project Honey Pot. Služba byla spuštěna v září 2010.

CloudFlare poskytuje služby jak placené tak i zdarma.

Fungování CloudFlare

Princip CloudFlare je postaven na CDN. Jejich servery jsou v 23 datacentrech po celém světě. Do nich ukládá statické soubory jako obrázky, javascript anebo CSS. Díky tomu se znatelně snižuje vnímání rychlosti načítání stránky, protože dochází k rychlejšímu vykreslování stránky v prohlížeči. U některých webhostingových služeb, které omezují počet natahovaných souborů naráz může dojít k znatelnému zrychlení v řádech desítek procent.

Ochrana před DoS útoky

CloudFlare dále chrání web před boty a DoS útoky. Vyhodnocuje jednotlivé IP adresy podle nebezpečnosti a zastavuje ty potenciálně škodlivé dotazy, což opět vede k zvýšení rychlosti a navíc šetří systémové prostředky.

Ochrana před komentářovým spam

CloudFlare získává data o spamu od třetích stran a služba je tak schopná snížit množství komentářového spamu.

Ochrana návštěvníků

Velice zajímavá je i ochrana samotných návštěvníků. CloudFlare dokáže detekovat zavirovaný počítač návštěvníka a upozornit jej na problém. Na web jej pak pustí po vyplnění captcha kódu.

Cachování stránek v případě výpadku

CloudFlare poskytuje i cachování stránek pro případ výpadku serveru. Návštěvníci pak zvláště v případě přetížení serveru nepoznají krátké výpadky.

Nevýhody

Vlastním způsobem fungování se objevují také určité nevýhody.

Omezené fungování serverového software

CloudFlare je postaven nad samotným webem, omezuje tak plnu funkčnost některých serverových programů (Apache). Serverové statistiky tak mohou ukazovat nepřesné údaje, například menší návštěvnost. Jsou hlášeny i konflikty mezi cachovacími pluginy na WordPress a CloudFlare. V případě že je chcete používat doporučuje se vybrat ty, které přímo podporují CloudFlare.

Aktuálnost cache

Změny v cachovaných částech stránek se neprojevují ihned, je nutné počkat. Ovšem existuje řešení, přepnutí do developerského módu.

Problém s SSL

CloudFlare neumí pracovat s SSL certifikáty. Pokud je chcete používat, musí být na zabezpečených částech webů CloudFlare vypnuté. Využít se tak musí například subdomény.