Knowledge Graph

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Knowledge Graph je vylepšení vyhledávání na Google, kdy je před všechny výsledky vložena odpověď vytvořená na základě znalostní báze anebo informací získaných pomocí sémantického vyhledávání z jiných webů. Cílem je, aby uživatel získal odpověď na svoji otázku přímo po vložení dotazu a nemusel tak navštívit jinou stránku.

Historie

Otázka kolem historie je sporná. Podle některých zdrojů je to snaha o vlastní verzi služeb jako je Ask Jeeves anebo Wolfeam Aplha.

Oficiálně byl Google Knowledge Graph nasazen v roce 2012 v USA. V té době obsahoval 570 milionů objektů, které byly navzájem propojeny. Díky tomu dokázal zodpovědět až 18 miliard různých dotazů.

Začátkem prosince 2012 byla představena verze pro další jazyky (italština, ruština, španělština, francouzština, němčina, portugalština a japonština).

Nasazení Knowledge Graph mělo podle různých zdrojů negativní vliv na návštěvnost stránek. Zvláště postižené byly projekty postavené na principu wikipedie.

V srpnu 2014 oznámil Google nový projekt z názvem Knowledge Vault. Ten obsahuje vylepšenou práci s daty v Knowledge Graph, vlastní výzkumy a další velkou databází. Celkem tak má k dispozici více jak 1,6 miliardy dat, které získal z webu jeho samostatně se učící algoritmus.

Kontroverze

Google knowledge graph byl poměrně rozporuplně přijat provozovateli encyklopedických webů, kteří vydávají svou práci pod svobodnou licencí. Jedná se například o různé wiki projekty. Z těch Google čerpá informace a přímo je zobrazuje. Ovšem návštěvníci pak na tyto wiki projekty nechodí, protože to nepotřebují. Informaci už totiž získali. Zatímco oni svá data předávají uživatelům zdarma, Google zobrazuje reklamu.