Jak zjistit vlastníka domény

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Zjistit vlastníka domény ve většině případů není náročná záležitost. Každý doména totiž musí mít vlastníka a ten je uveden ve výpisu whois jako registrant. Pokud nemůžete k whois přistoupit přes svůj počítač, což je problém zvláště operačního systému Windows, musíte se spolehnout na externí služby. Například ranky.cz.

Vlastník domény .cz

Whois u .cz domény se skládá z několika částí.

  • První část jsou zakomentované informace k výpisu. Vše co je za znakem procent,
  • Druhá část jsou informace o samotné doméně. Zde se také nachází položka registrant. Za ní je název, pod kterým můžeme najít detaily majitele domény.
  • Třetí část je většinou výpis osobních údajů majitele domény. Zdali mu patří poznáme podle toho zdali je položka contact shodná s položkou registrant v druhé části.
  • Čtvrtá část je technický kontakt anebo správce domény.

V případě, že známe contact můžeme jej zkusit zadat do registru CZ NIC na [www.nic.cz/whois/]

Vlastník domény .eu

Zjistit majitele .eu domény je složitější. Whois je totiž kvůli ochraně osobních údajů z velké části nepřístupná. Mimo whois EurID je ve výpisu pouze hláška u registrant

NOT DISCLOSED!

Jedinou cestou je tak zkusit přímo whois EurID eurid.eu/en/whois-search Zde se dá zjistit emailová adresa majitele. Podle ní pak můžete dále vlastníka domény vystopovat.

Vlastník domény gTLD

gTLD domény jako .com, .net anebo .info se dá opět zjistit přes whois výpis. Ve výpise hledejte položku Registrant Name. Někteří registrátoři umožňují využít jejich služby whois proxy. Ta umožňuje skrýt osobní údaje ve výpisu. V takovémto případě je dopátrat se osobních údajů složitější a musíte k tomu využít sofistikovanějších metod.

Další metody, když whois selže

Pokud je doména nasměřovaná na nějaký webhosting, tedy je na ní aktivní obsah nikoliv jen reklama (doména parkuje). Dá se zjistit majitel podle dalších stop. Například zjistíte jaké další domény jsou na IP adrese. V některých případech to není moc efektivní, protože na sdíleném hostingu může na jedné IP adrese být až tisíce zákazníků. Ovšem často to pomůže.

Další možnosti je prohlédnout si zdrojový kód. Často se v něm nachází vodítka, která vám mohou pomoct. Například různá id reklamních systémů, počítadel návštěvnosti anebo odkazy na sociální sítě provozovatele.