Cybersquatting

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Cybersquatting je pokud si někdo registruje doménu spojenou s obchodní značkou anebo brandem ve zlé víře. Většinou je to snaha získat profit plynoucí ze značky či brandu. Není ani výjimkou snaha doménu prodat držiteli ochranné známky.

Oblíbená je též metoda registrovat si domény podobné těm, které mají velkou návštěvnost a následně na ně umísťovat reklamy. Toto se nazývá typosquatting.

Cybersquatting se nejdříve řeší pomocí doménové arbitráže. Teprve poté soudní cestou. Pro úspěšnou arbitráž je nutné splnit následující tři body.

  • Doména musí být stejná, podobná anebo zavádějící/matoucí s obchodní značkou stěžovatele, který na ní musí mít navíc zákonné právo. Tedy registrovanou obchodní značku.
  • Současný vlastník s doménou nemá žádné uznatelné/legitimní plány. Například pokud vlastníte apple.tld, můžete se odvolat na to, že chcete dělat encyklopedii jablek.,
  • Vlastník domény doménu zneužívá ve zlé víře. Většinou je tím myšleno, že na ní parazituje. Formy jsou různé od klasického cybersquattingu až po zobrazování reklam. Pokud by jsem se vrátil k výše zmíněnému případu, tak pro splnění této podmínky stačí, aby jsem si na stránku s encyklopedií jablek dal reklamu společnosti Apple inc., anebo na její produkty

Za cybersquatting se považuje i registrace domény s něčí obchodní značkou a neumístění na ní žádný obsah.

Jeden rozhodčí soud, který řeší doménové arbitráže je i v České republice.