Cloaking

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Cloaking je black hat SEO technika jejíž účelem je nabídnout vyhledávačům jiný obsah než návštěvníkům. Volně by se dalo slovo cloaking přeložit jako maskování či zahalování. Nejčastějším příkladem jsou stránky, kde je velké množství, často automaticky generovaného, textu, které nevidí návštěvníci. Dříve se využívala technika použití stejné barvy písma jako má pozadí anebo pozicování textu mimo viditelnou část obrazovky.

Využití v Black hat SEO

Velké množství, často nesmyslného textu vloženého do stránky, které nevidí návštěvníci se používalo na zlepšování pozice v SERP. Často nebyla vidět jen část textu, která obsahovala vysokou koncentraci klíčových slov v různých variacích. Kvůli tomuto je řazen cloaking mezi spamdexing praktiky.

Cloaking je také součástí dalších složitější black hat SEO technik.

Moderní využití cloakingu

Klasické metody cloakingu už jsou několik let nepoužitelné. Dnes se nejčastěji používá takzvaná mosaic cloaking, což je technologie postavená na dynamickém generování stránek z menších kousků za použití javascript a CSS. Tato metoda je často zaměnitelná s regulérními moderními weby, které tyto technologie běžně využívají.

Na co si dát pozor

Za cloaking se považuje i maskování různých elemenetrů s texty, které by měly být vizuálně odlišné. Například header anebo odkazy. Problém mohou nadělat třeba reklamní články. Zde by měl být odkaz odlišně zbarvený od textu. Ovšem ve snaze, co možná nejvíce "zvýraznit" sílu odkazu, jej autoři dávají tučně, což u některých CMS může dopadnout, tak, že odkaz vypadá stejně jako jakýkoliv jiný tučný text. Pokud bude odkaz vypadat stejně jako jiný text na stránce, je to cloaking (něco jiného vidí návštěvník, než vyhledávač) a může to vést k velmi nepříjemné penalizaci.