Google Panda: Porovnání verzí

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: '''Google Panda''' je algoritmus, který upravil výsledky vyhledávání Google. Měl za cíl penalizovat stránky s nekvalitním, nepřínosným a n…)
 
(Které body ukazují že stránka je kvalitní)
Řádka 1: Řádka 1:
 
'''Google Panda''' je algoritmus, který upravil výsledky vyhledávání [[Google]]. Měl za cíl [[penalizace|penalizovat]] stránky s nekvalitním, nepřínosným a neúplným obsahem. Po spuštění v únoru 2011 byla úprava algoritmu přijata poměrně rozpačitě. Zanedlouho bylo zaplaceno Google fórum pro webmástry stížnostmi na scraper sites a stránky porušující autorská práva, které se dostaly do popředí. Dokonce v mnoha případech předběhly stránky, odkud originální text pocházel. Google na to reagoval žádostí o zaslání konkrétních příkladu. Na základě podnětů údajně došlo v dalších verzích k mnoha vylepšení. Za dva měsíc (duben 2011) byla vypuštěna celosvětově.
 
'''Google Panda''' je algoritmus, který upravil výsledky vyhledávání [[Google]]. Měl za cíl [[penalizace|penalizovat]] stránky s nekvalitním, nepřínosným a neúplným obsahem. Po spuštění v únoru 2011 byla úprava algoritmu přijata poměrně rozpačitě. Zanedlouho bylo zaplaceno Google fórum pro webmástry stížnostmi na scraper sites a stránky porušující autorská práva, které se dostaly do popředí. Dokonce v mnoha případech předběhly stránky, odkud originální text pocházel. Google na to reagoval žádostí o zaslání konkrétních příkladu. Na základě podnětů údajně došlo v dalších verzích k mnoha vylepšení. Za dva měsíc (duben 2011) byla vypuštěna celosvětově.
 +
 +
== Historie ==
 +
24. února 2011 byla spuštěna úplně první Panda (často označována jako Panda 1.0). Algoritmus zasáhl pouze anglicky psané stránky v americe a zasáhl 11,8 % všech dotazů na [[Google]].
 +
 +
11. duben 2011 nová úprava algoritmu opět cílila na anglicky psané stránky ovšem tentokrát celonárodně. Ovlivněno bylo zhruba 2 % výsledků.
 +
 +
12. října 2011 Panda zasahuje i neanglické stránky. V různých jazykových verzích Google jsou hlášeny změny v SERP 6 až 9 %.
 +
 +
21. května 2014 [[Matt Cutts]] oznámil na [[Twitter]]<ref>[https://twitter.com/mattcutts/status/468891756982185985 Google is rolling out our Panda 4.0 update starting today.]</ref> spuštění Panda 4.0 (přímo tak jí pojmenoval). Zasáhla stránky napříč jazykovým spektrem a ovlivnila výsledky 7,5 %, což je množství, které může zaznamenat i náhodný návštěvník.
  
 
== Které body ukazují že stránka je kvalitní ==
 
== Které body ukazují že stránka je kvalitní ==

Verze z 29. 5. 2014, 18:27

Google Panda je algoritmus, který upravil výsledky vyhledávání Google. Měl za cíl penalizovat stránky s nekvalitním, nepřínosným a neúplným obsahem. Po spuštění v únoru 2011 byla úprava algoritmu přijata poměrně rozpačitě. Zanedlouho bylo zaplaceno Google fórum pro webmástry stížnostmi na scraper sites a stránky porušující autorská práva, které se dostaly do popředí. Dokonce v mnoha případech předběhly stránky, odkud originální text pocházel. Google na to reagoval žádostí o zaslání konkrétních příkladu. Na základě podnětů údajně došlo v dalších verzích k mnoha vylepšení. Za dva měsíc (duben 2011) byla vypuštěna celosvětově.

Historie

24. února 2011 byla spuštěna úplně první Panda (často označována jako Panda 1.0). Algoritmus zasáhl pouze anglicky psané stránky v americe a zasáhl 11,8 % všech dotazů na Google.

11. duben 2011 nová úprava algoritmu opět cílila na anglicky psané stránky ovšem tentokrát celonárodně. Ovlivněno bylo zhruba 2 % výsledků.

12. října 2011 Panda zasahuje i neanglické stránky. V různých jazykových verzích Google jsou hlášeny změny v SERP 6 až 9 %.

21. května 2014 Matt Cutts oznámil na Twitter<ref>Google is rolling out our Panda 4.0 update starting today.</ref> spuštění Panda 4.0 (přímo tak jí pojmenoval). Zasáhla stránky napříč jazykovým spektrem a ovlivnila výsledky 7,5 %, což je množství, které může zaznamenat i náhodný návštěvník.

Které body ukazují že stránka je kvalitní

Po nátlaku veřejnosti byl vydán článek<ref>More guidance on building high-quality sites</ref> na Google webmaster centrál (oficiální blog Google určený pro webmástry), kde je zmíněno 23 bodů jak se pozná stránka s kvalitním obsahem. Ačkoliv je tento seznam spíše obecného charakteru, pokud si jej propojíme se znalostmi SEO, dá se z něj vyvodit jak zhruba algoritmus Google Panda funguje.

  • Věřili byste informacím zveřejněným na stránce?
  • Je článek napsán odborníkem či nadšence, který se dobře orientuje v tématice, anebo je ve své podstatě jen velice obecným a tématu se dotýká jen povrchně?
  • Obsahuje web duplicitní, přepsané či zjednodušené články na jedno a to samé téma, přitom jsou podobné či mírně upravené?
  • Je článek gramaticky, stylisticky a fakticky správně?
  • Je článek určen pro skutečné návštěvníky, anebo spíše pro vyhledávače?
  • Jsou v článku originální informace, výsledky, analýzy a výzkumy?
  • Má stránka oproti ostatním ve vyhledávání nějakou přidanou hodnotu?
  • Byla na obsahu provedena nějaká kontrola kvality?
  • Popisuje článek obě strany mince (z pohledu obou stran)?
  • Je web na kterém se článek nacházen považován v daném odvětví za autoritativní?
  • Byl článek součástí masivní produkce, dodán třetí stranou od velkého množství tvůrců, anebo přepsán pro větší síť webů. Byla mu věnována dostatečná péče či byl jen součástí většího celku.
  • Je článek dobře zeditován anebo je odfláknutý, hlavně aby byl rychle vydán.
  • Vypadá celý web důvěryhodně?
  • Poznali by jste web, pokud by vám někdo řekl jen jeho název?
  • Dávají vám informace v článku smysl, jsou ucelené?
  • Obsahuje článek důkladnou analýzu anebo zajímavé informace, které jsou více než zřejmé?
  • Je to stránka, kterou si dáte do záložek, sdíleli na sociálních sítích, anebo doporučili přátelům?
  • Nenachází se v článku až moc reklam, které jsou rozptylující?
  • Dokážete si tento článek představit jako součást tištěného magazínu, encyklopedie anebo knihy?
  • Není článek příliš krátký, nicneříkající anebo mu chybí důležité informace?
  • Jsou stránky vytvořeny s dostatkem snahy a důslednosti na detaily?
  • Stěžoval by si návštěvník, pokud by se na takovouto stránku dostal?

Rozdíly oproti předchozím algoritmům

Google Panda byl prvním algoritmem, který začal méně hodnotit konkrétní stránku, ale více zvažoval faktory celého webu. Navíc ovlivňoval hodnocení webu ve vyhledávači. Což znamenalo, že za nekvalitní stránky trpěl celý web. Do této doby podobný algoritmus neexistoval.

Google přiznal, že stačí pouze několik nekvalitních stránek, aby se to odrazilo na celém webu.

Vliv na SEO

Do popředí se stále více začal dostávat obsahový marketing, který v případě že se dělá dobře naopak webu prospívá. Ovšem samozřejmě stojí daleko více času a peněz. Zároveň se změnily některé standardy pro obsah. Dříve se doporučovaly texty o délce 150 slov. Po vydání Google Panda už to bylo minimálně 300 slov a nějaké originální multimediální doplňky k textu. Nejčastěji fotografie produktu či nákresy.

Jak se zbavit penalizace

Vzhledem k tomu jak Google Panda funguje je náročnější naordinovat nějakou univerzální léčbu. Někdo doporučuje zákaz indexace stránek s nedostatečným obsahem a vytvořit za něj novou náhradu. Poté nekvalitní obsah odstranit. Jinde zase postupně doplňují obsah kvalitnější.

Obecně jsou však obě nejpoužívanější varianty někdy velice náročné na provedení. Zvláště pokud je postižené například diskuzní fórum anebo web napojený na databázi, kde se dohledávají určité parametry.

<references />