Broken Link

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Broken Link také dead link (česky mrtvý odkaz). Je zpětný odkaz, který nevede na funkční webovou stránku. V podstatě ztrácí svou původní funkci a je nepotřebný. Větší množství mrtvých odkazů může web poškodit u vyhledávačů.

Nejčastější příčiny

Existuje více důvodů, kdy se odkaz stane nefunkčním.

Doména je zrušena

Jakmile doména expiruje a její DNS záznamy jsou zrušeny, přestane fungovat i webové stránka na kterou směřovala.

Stránka je nenalezena

Pokud je stránka zrušena anebo nenalezena, ale server je funkční začne vracet chybu 404 – stránka nenalezena. Nejčastěji k tomu dochází při změně struktury webu.

Zákaz přístupu

Pokud je přístup ke stránce zabezpečený, hlásí chybu 403. Toto je poměrně vzácná situace a většinou takovéto odkazy vytváří uživatelé, kteří si neuvědomí, že stránka kterou vidí mohou vidět jen přihlášení uživatelé. Jedná se o odkazy směřující na profily, soukromé části diskuzních fór anebo obsah v uživatelské sekci.

Chyby na serveru

V posledních letech došlo k rozmachu CMS, které zvládne provozovat i BFU. Vzrůstá tak i počet stránek s chybami 500 a 503, které dříve byly vzácností.

Dopad na autoritu webu

Vaše stránky by neměly obsahovat velké množství mrtvých odkazů. Ve zvýšené míře totiž mohou poškozovat autoritu webu a dokonce vést i k menší penalizaci. Tuto zkušenost mám například s Google, kdy při zvýšeném počtu chyb přijde varování do Google Webmaster Tools.

Monitorování stavu odkazů

K monitorování stavu odkazů se využívá software, který projde nejdříve všechny stránky vašeho webu, zapíše si všechny odkazy ven a následně je otestuje zdali fungují. Respektive zjistí jaké vrací kódy. U méně rozsáhlých webů lze použít i online nástroje.