Akismet

Z Seopedia
Přejít na: navigace, hledání

Akismet (celým názve Automattic Kismet) je plugin pro WordPress jehož úkolem je zabránit komentářovému spamu. Je postaven na informacích ze všech blogách, které jsou v systému. Pomocí velkého množství nashromážděných informací dokáže velice rychle a účinně vytvářet pravidla, která zabrání i velice sofistikovanému spamu. Vzhledem k tomu, že se pravidla vytváří "za pochodu" nabízí i možnost projít už všechny schválené komentáře a posoudit je podle nejnovějších pravidel.

Historie

Aksimet byl spuštěn 25. října 2005.

Od 31. prosince 2012 s vypuštěním WordPress 2.0 (upgrade Duke) se stal Akismet součástí základní instalace WordPress.

21. dubna 2011 hlásí společnost zachycení 25 miliard spamů.

Fungování

Ačkoliv je Akismet šířen pod licencí GPL, platí to jen o části kódu, která je součástí základní instalace. Kompletní systém a samotný algoritmus není veřejný.

Akismet je možné používat pro osobní potřeby zdarma. Je však nutné se registrovat a získat API klíč.

Akismet funguje na základě určitých pravidel podle kterých hodnotí zdali je příspěvek spam anebo ne. Což většině lidí vyhovuje, protože neobtěžuje návštěvníky CAPTCHA kódem.

Kontroverze

Ačkoliv není algoritmus Akismet veřejný, předpokládá se, že vychází i z hodnocení lidí. Tedy pokud větší množství lidí nezávisle na sobě odznačí příspěvek jako SPAM, začnou se aplikovat určitá pravidla například na emailovou adresu, IP anebo URL. Někteří uživatelé, jejichž příspěvky nejsou zrovna dvakrát v oblibě, se tak mohou dostat na black list. Dostat se z něj lze poměrně jednoduše. Stačí požádat několik blogerů, aby jejich komentáře vytáhli ze spam listu (označili jako není spam). Funguje to poměrně spolehlivě.