Adblock

Z Seopedia
Verze z 17. 10. 2015, 02:18, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Dopad na online byznys)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Adblock je všeobecné označení pro rozšíření prohlížeče, které zabraňuje, omezuje anebo upravuje zobrazování reklamy na internetových stránkách. Dnes existuje velké množství různých verzi Adblock.

Historie

Ačkoliv už dříve existovali různé metody na blokování specifických forem reklamy, teprve v roce 2006 byl vypuštěný první komplexní program na blokování reklam s názvem Adblock Plus 0.5. Stal se poměrně rychle oblíbeným. V roce 2007 jej zařadil časopis PC World mezi top 100 nejlepších produktů roku 2007.

  • Začátkem roku 2010 jej používalo 21 milionů uživatelů
  • Začátkem roku 2011 jej používalo 30 milionů uživatelů
  • Začátkem roku 2012 jej používalo 39 milionů uživatelů
  • Začátkem roku 2013 jej používalo 54 milionů uživatelů
  • Začátkem roku 2014 jej používalo 121 milionů uživatelů
  • V červenci 2014 jej používalo 144 milionů aktivních uživatelů, což je 5 % internetové populace, 86 milionů s Chrome, 41 milionů s FireFox.

Rozpoznávání reklam

Za roky vývoje se metody rozpoznávání reklam poměrně slušně zlepšily a přizpůsobily trendům. Mezi základní metody patří hledání specifických výrazů a forem. Využívá se hledání řetězců přes regulérní výrazy. Pokud například vložíte do stránky komentáře začátek reklamy a konec reklamy (i v češtině). Adblock to uprostřed zablokuje. Můžete si to sami zkusit. Tato metoda se také používá jako protiopatření.

Většina Adblocků se ale drží svého pravého poslání a to je šetřit přenosy dat a zátěž na počítač. Proto má v sobě blacklist největších reklamních sítí a ty blokuje.

Moderní a budoucí verze zřejmě budou pracovat na principu firewall, tedy budou blokovat přímo příchozí přenosy. Více se bude tlačit, aby přešly z pouhého rozšíření prohlížeče na plnohodnotnou část systému. Tam také budou moci zařazovat reklamní systémy do souboru hosts anebo filtrovat DNS.

Grafická reklama

Grafické reklamy mají dnes poměrně specifické rozlišení, takže program nemá problém reklamní plochy identifikovat a nahradit je prázdnou plochou o stejné velikosti. Některé staré verze se ještě stále dají zmást tím, že v elementu img zvednete hodnoty width anebo height.

Textová reklama

K textové reklamě přistupuje Adblock opatrně, tak aby nedošlo k poškození anebo narušení stránky. Pokud se například přes javascript vkládají odkazy na specifická klíčová spojení. Program tomu umí zabránit.

Bloky textových reklam identifikuje jako celek. Většinou se v nich snaží najít nějaká specifika a pak celý blok nahradí prázdným prostorem.

Filtrování reklam

Provozovatelé reklamních sítí se snaží s tvůrci AdBlocků často dohodnout či jim rovnou zaplatit, aby jejich síť neblokovali. Na oplátku slibují, že budou dodržovat nějaký kodex. Většinou se jedná o to, aby reklama nebyla náročná a nerušila. Do nových verzí AdBlocků se tak přidávají white listy, které už mají do začátku předvyplněné ty "hodné" provozovatele reklamních sítí. Na uživateli pak je jestli si je tam ponechá. V roce 2014 bylo na whitelistu 300 společností z celkového počtu 1500, které o zařazení požádali.

Zhruba 10 % největších společností musí za zařazení na whitelist platit. Podle neoficiálních informací je to 30 % ze zisku reklam, které by se normálně kvůli AdBlock nezobrazily.

Výhody blokování reklam

Největší výhodou je nesporně šetření přenosu dat a šetření výkonu počítače. Uživateli se často znatelně zrychlí počítač. Při prohlížení stránek navíc nedochází k rušení popup reklamou anebo nepříjemnými zvuky, které některé reklamy mohou vydávat, aby upoutali na sebe pozornost. Pro starší počítače je na stránkách s hojným výskytem flash reklam Adblock doslova nezbytnost.

Dopad na online byznys

Masové rozšíření blokování reklam by mělo dopad na online byznys. Zvláště velké weby, jejichž příjmy jdou výhradně ze zobrazování reklamy by museli hledat nové možnosti jak doplnit chybějící finance. Zřejmě by zesílil tlak na zavedení placeného obsahu, což je u některých obecně zaměřených webů prozatím celkem hazard.

Někteří provozovatelé s užívání programů na blokování reklam viní uživatelé a snaží se zavádět různé formy protiopatření, což ve specifických případech může nadělat více škody než užitku.

Blokování reklam v ČR

Podle průzkumu SPIR v roce 2015 blokovalo reklamu 12 % Čechů. Provozovatelé webů, tak přichází o 1,2 miliardy CZK ročně.

Protiopatření provozovatelů stránek

Mezi základní metody detekce Adblock dříve patřil honeypot, tedy jakási virtuální past. Jednalo se o javascript, který se tvářil jako vzdálená reklama vkládaná do stránky. V případě, že se nenatáhl, respektive bylo zablokováno jeho stažení, mohl provozovatel stránky něco udělat. Například zobrazit zprávu s textem, popřípadě odkaz na nějaké prohlášení. Nové verze Adblocků už však toto umí zablokovat. V současné době tak už neexistuje jednotná účinná obrana proti programům na blokování reklam.