Tumblr: Porovnání verzí
(Založena nová stránka: '''Tumblr''' (nebo také tumblr.) je mikroblogovací platforma, která slouží i jako sociální síť. '''Tumblr''' vytvořil David Karp a v současné době j…) |
(Žádný rozdíl)
|
Aktuální verze z 3. 7. 2014, 18:07
Tumblr (nebo také tumblr.) je mikroblogovací platforma, která slouží i jako sociální síť. Tumblr vytvořil David Karp a v současné době jí vlastní Yahoo!. Služba je postavena na konceptu mikroblogů, kde si uživatel píše krátké příspěvky. Služba podporuje i multimédia. Zároveň může sledovat ostatní uživatele. Vše se ovládá z hlavní stránky takzvané dashboard.
V červenci 2014 měla služba Tumblr přes 192 milionů blogů.
Obsah
Historie
V roce 2006 začal David Karp a Marco Arment pracovat na projektu takzvaných tumblelogs (v podstatě se jednalo o mikroblogy). Služba Tumblr byla spuštěna v únoru 2007. Během dvou týdnů získala 75 tisíc uživatelů.
V roce 2010 Marco Arment opustil vývoj Tumblr, aby se mohl věnovat projektu Instapaper.
V roce 2012, pouhé dva měsíce po spuštění placené reklamy, zahájila společnost Adidas masivní reklamní kampaň na Tumblr. Všem uživatelům se na jejich dashboard objevila reklama směřující na Tumblr účet Adidas.
20. března 2013 oznámila společnost Yahoo! Záměr koupit Tumblr za 1,1 miliardy dolarů. Spousta uživatelů byla s tímto záměrem nespokojena a zřídili petici, kterou podepsalo 170 tisíc lidí. 20. června 2013 bylo dohoda uzavřena definitivně. David Karp zůstal v pozici CEO.
Známý uživatelé Tumblr
Lady Gaga Zooey Deschanel John Mayer Justin Beaber
Kontroverze
Obsah pro dospělé
Tumblr je proslaveno velkým množstvím hambatého obsahu pro dospělé. Podle The New York Times se nachází na více jak 100 milionech účtů. Konkrétní data však zná pouze společnost a ta je nikdy nezveřejnila. Tumblr povoluje obsah pro dospělé, ale podle podmínek musí být takový blog označen. Videa s obsahem pro dospělé nejsou na Tumblr povolené, ovšem je možné je vkládat pokud jsou hostované na jiných serverech.
Zákaz sebepoškozování a témat sebevražd
V únoru 2012 byl vydán oficiální zákaz propagovat na Tumblr texty o sebepoškozování, sebevraždách a poruchách příjmu potravy (anorexie).
Tento zákaz vznikl na základě sebevraždy britského teenagera, kdy se do případu vložila britská ministryně kultury Maria Miller. Zároveň se začalo veřejně diskutovat o vlivu sociálních sítí na mladistvé.
Problémy s bezpečností
V květnu 2011 se stalo 130 tisíc uživatelů cílem řetězového scamu.
3. prosince 2011 byl napaden Tumblr CSS červem, který nabádal uživatelé aby si něco udělali a kritizoval blogování obecně.